Gdy zaczynamy szukać profesjonalnej farby elewacyjnej, to już w katalogu jednego producenta możemy znaleźć wiele różnych wariantów – produktów o różnym składzie. Dominują wśród nich farby akrylowe oraz farby silikonowe. Wszystkie są odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i zapewniają bardzo dobre krycie przy właściwej aplikacji. Czym charakteryzują się farby akrylowe?
Farby akrylowe doskonałe do malowania podłoży betonowych i żelbetowych
Zerknijmy na farby akrylowe, które są szczególnie polecane do pierwotnego i renowacyjnego malowania wszelkich podłoży betonowych i żelbetowych. Farby, które nadają się nie tylko do malowania elewacji (biurowców, hal magazynowych, przemysłowych i innych budynków), ale też np. żelbetowych elementów konstrukcyjnych wiaduktów, betonowych ogrodzeń, czy cementowych dachówek. Do głównych zalet tych farb akrylowych należy opóźniony proces korozji betonu i żelbetu. Powłoka z farby dzięki małej przepuszczalności dwutlenku węgla skutecznie hamuje proces karbonatyzacji betonu i żelbetu.
Farby akrylowe można stosować na różnych innych podłożach, w tym na wyprawach z tworzyw sztucznych, czy w systemach ociepleń na bazie styropianu.
A może jednak farby silikonowe?
No dobrze, ale skoro to farby akrylowe są z założenia najlepsze do malowania betonu i żelbetu, dlaczego właściwie do takich prac czasem poleca się też farby silikonowe? – Wszystko zależy od warunków. Jeżeli szukamy farby do pomalowania elewacji budynku zlokalizowanego w niewielkiej odległości od zbiornika wodnego lub zalesionych terenów, lepiej postawić na farby silikonowe. Powierzchnia z farby silikonowej stanowi doskonałe zabezpieczenie przed porostem glonów i grzybów. Farba silikonowa wyróżnia się wyjątkowo niską nasiąkliwością powierzchniową.