Restaurowanie obiektów zabytkowych wymaga zastosowania materiałów, które nie będą zmieniały ich charakteru, a przy tym będą nadawały się do połączenia z elementami oryginalnymi, które zachowały się w dobrym stanie. Jednymi z części starych budynków, które najczęściej wymagają interwencji i odtworzenia swej struktury, są tynki oraz farby stosowane na elewacjach. Przyjrzyjmy się bliżej warunkom, jakie muszą spełniać tynki renowacyjne do obiektów zabytkowych i historycznych oraz sprawdźmy, z oferty jakich producentów można w tym zakresie skorzystać.
Specyfika renowacji obiektów zabytkowych
Największymi wyzwaniami związanymi z renowacją murów obiektów zabytkowych jest ich wysoki stopień zawilgocenia, a także związane z nim niszczące oddziaływanie soli mineralnych na strukturę tworzących ściany zewnętrzne materiałów budowlanych. Tynki używane do uzupełniania ubytków muszą gwarantować wytrzymałość porównywalną do tej, jaką mają wyroby oryginalne, by uniknąć ich uszkodzenia w wyniku zbyt dużych obciążeń mechanicznych. Równie ważne będzie przyleganie do typowych podłoży ceglanych i kamiennych obecnych w większości konstrukcji, a także powszechnie występujących zapraw wapiennych. Liczy się też uzyskanie odpowiedniej faktury, jeśli chodzi o uziarnienie i wybarwienie.
Materiały używane przy renowacji zabytków
Produkty do renowacji zabytków są produkowane przez wyspecjalizowane firmy. Jednym z wytwórców oferujących wyroby najwyższej klasy jest niemiecka firma Hufgard-Optolith, mająca tradycje sięgające ponad 300 lat. W jej portfolio znajdują się produkty nadające się idealnie do prac przy budynkach historycznych, w tym choćby kamienicach, kościołach i gmachach użyteczności publicznej. Zaprawy renowacyjne Optosan są wyrabiane ze specjalnie dobieranych materiałów, które bazują na historycznych recepturach wykorzystujących m.in. wapno z dodatkami tufu wulkanicznego (trassu). Oferowane produkty składają się na system dający możliwość prowadzenia skutecznych prac renowacyjnych obejmujących zabytkowe mury oraz elewacje budynków, a w jego skład wchodzą m.in. lekki tynk na zabytkowe podłoża Optosan TrassPutz czy historyczna zaprawa wapienno-trassowa Optosan RenoPutz.